Braket Tipleri

Günümüzde braket çeşitleri çok sayıda çeşitlilik göstererek karşımıza çıkabiliyor. En popüler çeşitleriyle braket tiplerinden kısaca bahsedelim. 

 • METAL BRAKETLER
  Dişin ön yüzüne yapıştırılan ve diş teli denilince akla ilk gelen model, metal braketlerdir. Bu braket çeşidi yüksek kalitede paslanmaz çelikten üretilmektedir. Geçmiş dönemlerde metal braketler daha büyük ölçüde üretiliyordu. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde daha küçük ölçülerde üretilerek daha estetik bir görünüm sağlıyor.
  Aynı zamanda braket ve bandın oluğundan geçen ark teli daha ince bir görünüme sahiptir. Bu ince tel braketlere tutturularak daha az sürtünmeye maruz kalmasıyla her hastada olmasa bile bazı hastalarda iyileşme hızını arttırabilmektedir. 
 • DAMON BRAKETLER
  Görüntüsü bakımından metal braket ile benzerlik gösteren bu braket çeşidinin üzerinde kapak bulunmasıyla farkını oluşturmaktadır. Diğer adıyla Self Ligating olan bu braket çeşidinin kullanım avantajı ark telini tutan kapaklardır. Bu sayede ark teli oluk kısmında kayabilir. Bu damon braket çeşidi elastik yapıda olduğundan sürtünme daha az olacaktır. Sürtünmeye bağlı olarak hastalarda iyileşme süresi de hız kazanacaktır.  
 • SERAMİK BRAKETLER
  Son zamanlar da popülerliğini koruyan seramik braketler estetik bakımından büyük bir ilgi görmektedir. Bu braket çeşidi opak beyaz renktedir. Ancak metal braketlere göre büyük ölçüye sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor. Büyük ölçüye sahip olmasından dolayı bu braketi kullanan hastaların ağız ve diş temizliğine bilinenin aksine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bununla birlikte metal braketler ile bir kıyaslama yapıldığında seramik braketlerin daha kırılgan bir yapıya sahip olduğu görülecektir. Bu yüzden seramik braketler çocukların kullanımı için uygun değildir. Sürtünme fazla olacağı için metal braketlere nazaran tedavi süreci uzayacaktır.  
 • LİNGUAL BRAKETLER
  Bu braket çeşidi diğer braket çeşitlerine göre kıyaslandığında maliyetinin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise braketin kişiye özel olarak hazırlanmasıdır. Lingual braketler de bilinenin aksine dişlerin arka tarafına diş telleri yerleştirilir. Bu yüzden yemek yerken, gülerken, konuşurken görünmezler. Diş tellerinin görünmesinden estetik olarak kaygı duyanlar için ideal seçenek olduğunu belirtebiliriz.  

iletişime geçin

Halkalı Merkez, Cadde 24 Rezidans, 1. Posta Sk D:no:195-196, 34303 Küçükçekmece/İstanbul

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba,
size nasıl yardımcı olabilirim?