Ortodontist ile Diş Hekimi Arasındaki Fark Nedir ? Diş Hekimi mi ? Ortodontist mi ?

Diş sağlığı alanında uzman kişiler arasında en çok birbirine karıştırılan meslek dalları, ortodontist ve diş hekimleridir. Bu meslekler bir çok kişi tarafından aynı olarak telaffuz edilse de aralarında farklar vardır. Konu dişlerin düzeltilmesi konusu olduğunda bu farklılıklar daha da ortaya çıkmaktadır. Bu yazımızda, ortodontist ile diş hekimi arasındaki farkları anlatmaya çalışarak hangi durumlarda uzmanlık alanlarından hangisine başvurmanız gerektiğini açıklayacağız. Hazırsanız, hep beraber bu farkları keşfedelim.

Ortodontist Nedir ? Ortodontistler Ne İş Yapar ?

Ortodonti Nedir ?

Ortodonti, dişlerdeki çarpraşıklık, açıklık, yamukluk ve benzeri durumları inceleyip, bu durumların teşhisi ve tedavisiyle ilgilenen bir diş hekimi uzmanlığı dalıdır. Bu tedavilere ortodontik tedaviler denmektedir.

Ortodontist Kimdir ?

Ortodontistler, diş hekimliği bölümünü tamamladıktan sonra üç yıl süresince uzmanlık eğitimi alan diş hekimleridir.

Ortodontistler Ne İş Yapar ?

Ortodontistler, kişinin dişlerinin çarpraşıklığını gidermek, çiğneme ve çene fonksiyonlarındaki sorunları gidermek, çene duruş bozukluklarını gidererek yüz yapısını düzeltmek ve benzeri amaçlar ile kişiye gereken en uygun ve iyi tedavi yöntemini belirleyerek bu tedavileri uygularlar.

Diş Hekimi Kimdir ? Ne İş Yapar ?

Diş Hekimi Kimdir ?

Diş hekimleri, diş hekimliği bölümünü bitirmiş, dişlerin anatomisi, fizyolojisi, hastalıkları ve tedavileri, ağız hijyeni ve sağlığı konularında eğitimli, bilgili kişilerdir. Diş hekimleri, dişlerdeki çürükler, diş etlerindeki sorunlar, enfeksiyonlar gibi birçok durumla ilgilenirler.

Diş Hekimi Ne İş Yapar ?

Diş hekimi, kişilerin dişlerinde ve ağzındaki oluşmuş ya da oluşabilecek sorunları teşhis eder ve bu teşhis ettiği durumların tedavi sürecini oluşturur. Diş hekimleri, dişlerin düzenli temizliği, dişlerin beyazlatılması, çürük dişlerin çekilmesi, diş dolgusu ve protezleri gibi bir çok farklı tedavileri de yapmaktadırlar.

Ortodontist İle Diş Hekimi Arasındaki Fark Nedir ?

Diş hekimleri dişteki çürüklerin tedavisi, dişlerin hijyeni ve temizliği, çekilmesi gereken dişlerin çekimi, diş dolgusu ve protezler gibi diş tedavilerini bilen, uygulayan hekimlerdir.
Ortodontistler ise diş hekimliği bölümünü bitirdikten sonra üç yıl süresiyle ortodonti uzmanlığı alarak dişlerin konumu ve çenenin doğru kapanışı gibi duruş bozukluklarının teşhisi ve tedavisini bilen kişinin çene ve yüz yapısını düzelten, bu alanda ortodontik tedaviler uygulayan diş hekimleridir. Bu tedaviler diş teli, şeffaf diş plakları ve benzeri tedavilerdir.

Ortodontist ile diş hekimi arasındaki fark nedir ? Adlı blog yazımız burada son bulmaktadır. Aşağıdaki faydalı blog yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

iletişime geçin

Halkalı Merkez, Cadde 24 Rezidans, 1. Posta Sk D:no:195-196, 34303 Küçükçekmece/İstanbul

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba,
size nasıl yardımcı olabilirim?